:::: MENU ::::

Website namijenjen apsolutnim početnicima u svijetu računara...

Efikasan način da ubrzate vaš računar jeste nadogradnjom nekih od hardwerskih komponenti kao što su: procesor , grafička kartica, RAM memorija itd. Međutim ove komponente računara koštaju dosta novca te mnogi korisnici pribjegavaju nekim alternativnim metodama. U ovom postu ćemo ustvari raditi na optimizaciji vizuelnih efekata operativnog sistema tako da resursi procesora, memorije i drugih bitnih komponenti budu dostupni prioritetnim operacijama.

Windows OS daje mogućnost podešavanja nekih efekata a za otvaranje tog polja potrebno je pritisnuti "WIN" + "Pause" na tastaturi. "WIN" igleda kao prozorče i nalazi se između tipke "Fn" i "Alt", također ovo polje se može otvoriti na sedeći način:
 Control Panel - System and Security - System


Potrebno je kliknuti "Advanced system properties" zatim u novom prozoru na dugme "settings" pod poljem "Performance". Otvoriće se prozor sa vizuelnim efektima kao na slici. Po defaultu Windows koristi prvu opciju i postavlja efekte na osnovu konfiguracije PC-a. Druge opcije su "best performance"( bolji rad) i "best appearance" (bolji izgled).  U mom slučaju koristim "custom" sa uključena sledeća tri efekta:

Show window contents while dragging 
Ukoliko isključite ovu opciju tada će elementi unutuar prozorčića prilikom pomjeranja biti nevidljivi što meni lično ne izgleda dobro te ovu opciju držim uključenom.

Smooth edges on screen fonts
Ova opcija je vezana za font, prikaz slova na ekranu i daje bolji, moderniji izgled fonta.
Kada je isključena slova imaju čudan, ćoškast izgled te podsjeća na starije verzije Windowsa.

Use drop shadows for icon labels on the desktop
Ova opcija daje vizuelni efekat "sjenu" ikonama i njihovim nazivima na desktopu. Korištenjem ovog efekta nećete usporiti računar ali zato ćete ikonama dati moderan izgled.

Nakon ovog podešavanja restartujte računar,  novim pokretanjem odziv OS-a bi trebao biti znatno brži.Zatražite tutorial Uskoro!